Všichni Kalouskovi muži

VEL2d6485_F200907140072801 Jeden z nejbohatších úředníků v České republice. To je Radek Šnábl, čtyřicetiletý muž, který si už stihl vydělat přibližně padesát milionů korun. Přišel k nim ale legálně jen a pouze tím, že působí ve státních službách?

„Přestupek, kterého se dopustil, je nesrovnatelný vůči desítkám miliard, které Česku zachránil. Já jsem ho tam prostě potřeboval,“ vysvětloval Kalousek. Zdroj

O tom, že ho tam potřeboval není žádná pochybnost. Šnábl se tak řadí po bok Bartákovi, kterého Kalousek také velmi potřeboval. Připomeňme jen, že Martin Barták, bývalý ministr obrany, je podezřelý ze zapletení do korupčních afér na ministerstvu vnitra.

V této souvislosti je pikantní zjištění, které nedávno učinili redaktoři Aha, kteří Bartáka nachytali v družném hovoru s Liborem Vrbou, bývalým šéfem protikorupční policie, který rozplétal podivný průběh zakázek, za něž byl odpovědný právě Martin Barták.  Nešlo si nevšimnout, že se k sobě chovají jako staří přátelé. Když Barták spatřil novináře, prchnul prý na toalety.

images

Vraťme se však k Radku Šnáblovi, muži za kterého by Kalousek dýchal.

Vše odstartoval fiktivní vývoz hracích automatů kamsi do Arménie. Snaha okrást stát na DPH není žádný převratný vynález, pokouší se o něj mnoho posvěcených mozků. Soud rozhodl o tom, že i náměstek ministra Radek Šnábl se k nim připojil.

Tehdejší ministr financí Eduard Janota okamžitě přijal Šnáblovu rezignaci. To bylo bezesporu chválihodné. Co už nebylo tak košer, bylo okamžité přijetí Šnábla v té samé práci, avšak jako externistu. Jeho morální kvality Janota nehodnotil. Podle jeho slov je to vyjimečný odborník:

„Pan Šnábl je vynikající odborník na arbitráže, kterých teď řešíme asi dvacet, přál bych si, aby je dotáhl do konce,“

Na arbitráže? S tím lze souhlasit. Jen není jisté, komu tato odbornost nese více.

Na ministerstvo přivedl Radka Šnábla Jiří Rusnok (Právě ten Rusnok, který nyní tak touží po penzijní reformě, která by naplnila fond ING Penzijní fond, v jehož představenstvu Rusnok sedí). Šnábl se měl stát hlavním manažerem v jednání mezi státem, Nomurou a ČSOB.

 

Jeho geniální jednání přineslo podivuhodný výsledek. Stát nedluží nic Nomuře, stejně tak jako Nomura nedluží nic státu. To byl revoluční výsledek, vzhledem k tomu, že odborníci se domnívali, že stát přišel v IPB ke stamiliardové škodě, zaviněné majiteli Nomury. Odpuštění vzájemných dluhů prostě páchlo na hony daleko.

Následně však  přišli volby a nastupující ministr financí Bohuslav Sobotka smlouvu oprávněně odmítá jako nesmyslnou a Šnábla vyhazuje.
Avšak jednou jsi u lizu ty, pak zase já. O čtyři roky později se Šnábl na ministerstvo při střídání stráží opět vrací a znovu se zakusuje do tučné kořisti. Dá se předpokládat, že se nasytí nejen on. Svůj podivuhodný projekt totiž dotáhl do konce.
Nitky se zviditelní mnohem více, pokud zjistíme, že tím kdo Nomuru do Česka v roce 1992 přivedl, byl kromě Vlastimila Tlustého také Miroslav Kalousek. Tehdy jako členové dozorčí rady Plzeňských pivovarů, protlačili Nomuru jako poradce pro privatizaci tohoto „národního stříbra“. Od té doby se jejich kroky vždy ubírali ve směru zájmů Nomury.
1566309-ikona-arbitraz-cesko-nomura

Konečným vyústěním této vzájemné spolupráce je pak Šnáblova ochota dohodnout se s Nomurou na tom, že za závazky ze ztráty v IPB nebude muset českému státu zaplatit ani korunu.

V reportáži časopisu Respekt, která se podrobně zabývala cestou Šnábla k penězům se konstatuje:

O zásadních smlouvách a desítkách miliard korun tady jménem státu rozhodoval člověk stíhaný za daňové podvody, který své stíhání tajil a vystavoval se možnosti vydírání. Úspěch, kterého podle svých slov dosáhl, je neprokazatelný; stejně tak může být neúspěchem s nálepkou korupčního jednání.

Šnáblův veřejně známý majetek, se odhaduje na více než 50 milionů korun. Nikdo netuší, kde k těmto penězům přišel. Můžeme se jen dohadovat, odkud přitekly.
Je více než pravděpodobné, že Radek Šnábl na ministerstvu financí zůstane pod Kalouskovou ochranou. Nám obyčejným plebejcům tedy nezbývá, než rozvíjet logické dedukce, jak je asi prorostlé podhoubí politických špiček.

 

Jedním z řešení, která se nabízejí a jež bude nutné co nejdříve přijmout, jsou podrobná majetková přiznání. Některým lidem se  peníze množí geometrickou řadou a je tu podezření, že ten kdo to všechno nakonec zaplatí, bude daňový poplatník, kterému ještě viník pošle složenku za státní dluh.

O případ se zajímali reportéři ČT

Články které se k tématu vztahují:

Odsouzený Kalouskův poradce Šnábl se znovu pokouší otevřít svůj případ – iDNES.cz http://url.memy.cz/mmlKEL

Řeší miliardové arbitráže. Sám ale podváděl :: Domácí :: ČT24 http://url.memy.cz/iGYQCM

Nejvyšší soud potvrdil, že Kalouskův poradce Šnábl podváděl – iDNES.cz http://url.memy.cz/kqYHGk

Téma – Martin Barták – Aktuálně.cz http://url.memy.cz/lfTc0O

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *