Mašín a jeho vyznamenání

Když musí občan této země sledovat, jak jeho president krade protokolární pero, je to nepříjemné, ale může to na jeho tváři vytvořit lehce pobavený úsměv. V případě, když ministr obrany letí vojenským speciálem za daně poplatníků této země odevzdat vyznamenání zesnulému Ctiradovi Mašínovi, úsměv není na místě.

Jen 15% obyvatel této země vidí bratry Mašínovi jako hrdiny. A nutno podotknout, že díky bohu. Žít v zemi, kde by to bylo třeba 50% nebo dokonce 70% by bylo frustrující.

Shrňme si však fakta:

13. září 1951 je v Chlumci nad Cidlinou, bratry Mašíny zavražděn příslušník SNB Oldřich Kašík při přepadení stanice SNB. Dokumentarista Miroslav Kačor celou situaci popsal takto:

V předsíni služebny SNB, kam se Ctirad dostal pod záminkou nahlášení krádeže, se odehrává drama, na jehož konci je mrtvý člověk. Ctirad rozbíjí nečekaně zezadu Kašíkovi, který byl s největší pravděpodobností neozbrojen, hlavu ocelovou tyčí.

Příslušník SNB ale stále žije. Ctirad přidává ještě pět nebo šest ran. Smrtící útok dokonává jeho bratr dvěma výstřely z pistole.

Život je plný paradoxů. Kačor totiž zjistil, že zastřelený Kašík byl v hledáčku StB. Jako bývalý člen lidové strany a poté sociální demokracie. A jako hluboce věřící měl u kolegů přezdívku Kudrnatý Ježíšek.

28. září 1951 je v Čelákovicích Ctiradem Mašínem podřezán svázaný příslušník SNB strážmistr Jaroslav Honzátko, který byl předtím uspán chloroformem.

2. srpna 1952 mezi Čáslaví a Hedvikovem byl zastřelen svou zbraní účetní Kovolisu Josef Rošický, když bratři Mašínové přepadli vůz, vezoucí výplaty pro zaměstnance do Hedvikova.

Dle původní výpovědi samotných bratří Mašínů, Josef Mašín pokladníka obelstil, vykroutil mu zbraň z ruky, a poté jej zastřelil.

Lékařská pitevní zpráva hovoří o zásahu dvěma výstřely, jeden z nich byl přitom veden z větší vzdálenosti.

Pikantní na tom je skutečnost, že ozbrojený pokladník bránil peníze před Mašíny, kteří byli při loupeži převlečeni do uniforem Lidových milicí.

Za uloupené peníze (cca 900 000 korun) si stateční bratři pořídili motorky, kožené boty, módní oblečení a jeden z členů skupiny si měl nechat zavést vodovod v domě a koupit rozkládací gauč.

Josef Rošický, účetní který bránil před lupiči peníze dělníků z továrny však pro ministra Vondru hrdina nebyl. Hrdina je naopak jeho vrah, který ve svém rozhovoru říká:

„To, jak se píše, že jsme chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, tak to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme,“  tvrdí o  přepadení stanice v Chlumci nad Cidlinou, při které jeden strážník zemřel.

S bratrem prý měli dva plány, jak při přepadení postupovat. „Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat.“

7. září 1953 na Olomoucku Ctirad Mašín zranil hasiče Jana Leciána, vystřelil mu pravé oko, postřelil do hrudníku. Lecián Mašína pronásledoval poté, co Mašín se Švédou zapálil 17 stohů u silnice z Vyškova do Kroměříže.

Jednoduše řečeno, stačilo zkřížit cestu bratrům Mašínovým a svým životem jste si jisti nebyli. O život přišlo 7 lidí. Skutečně se v tomto případě jedná o hrdinství? Je to něco co je třeba oslavovat?

Pokud by čínský disident Liou Siao-po začal loupit a vraždit policisty a účetní Čínské lidové republiky, jednalo by se pouze o dalšího “magora” v řadě jiných.

Liou Siao-po byl v době protestního hnutí na náměstí Tchien-an-men v USA, avšak do Číny se vrátil a aktivně se zapojil do protestů. Stal se také jedním ze spoluautorů Charty 2008. Tak by asi měl vypadat  příklad osobní statečnosti a něco, co je hodné obdivu.

Zloděj ani vrah si žádný obdiv nezaslouží, byť by se zaštiťoval jakýmikoliv ideály.

Věřím, že Radovan Karadžič, Ratko Mladič, Željko Ražnatovič, Petar Brzica, Miroslav Filipovič nebo Ante Gotovina jsou pro národy ze kterých vzešli hrdinové. Ale jsem moc rád, že bratři Mašínové jsou hrdinové jen pro 15% občanů země ve které žiji.

Zdroje:

Bratři Mašínové – Wikipedie http://url.memy.cz/pGNudm

Průzkum SC&C: Bratry Mašínovy považuje za hrdiny jen 15 procent Čechů | zpravy.ihned.cz – http://url.memy.cz/n3tTcj

Hádka o bratry Mašíny, základní otázky vztahu občana a státu – Aktuálně.cz http://url.memy.cz/q67ZtO

Bilance bratří Mašínů: zastřelení, podřezaný a rozdělená společnost – Novinky.cz http://url.memy.cz/nhrly6

Jsou to pro mě gauneři bez skrupulí, říká o Mašínových syn zastřeleného účetního – Novinky.cz http://url.memy.cz/oYCGBY

SPOLEČNOST: Nemohu být na bratry Mašínovy hrdý – Neviditelný pes http://url.memy.cz/p8vrOD

Bratři Mašínové part 1 – YouTube http://url.memy.cz/nD22UL

 

Uveřejněno se souhlasem autora: http://media.memy.cz


Reklamní sdělení:

 

Rehabilitační boty DUX, DUX Prémium a Dux Zori zakoupíte v eshop.duxy.cz
Rehabilitační a balanční obuv, vyrobená ze zdravotně nezávadného materiálu  Duflex.
Speciální zdravotní stélku Hanák můžete zakoupit v eshop.boty-hanak.cz
Léčba pokleslé klenby, Hallux Valgus atd… Doporučuje MUDr. Šidáková

 

Relaxační obuv DUX je vyrobena z originálního materiálu DUFLEX s ojedinělými viskoelastickými vlastnostmi. Právě použitý materiál DUFLEX odlišuje boty DUX od ostatních výrobků. Díky němu DUX dokonale tlumí / absorbuje otřesy a poskytuje tak úlevu přetíženým kloubům pohybového aparátu.

Zároveň, díky pocitu mírné nestability, nutí tělo k vyrovnání vzpřímeného postoje a k jeho opakovaným korekcím. Minimalizují únavu a pocity těžkých nohou. Dostatečný prostor pro prsty snižuje riziko vzniku HALUX VALGUS.

Jak ukázaly výsledky testování německého časopisu ÖKO -TEST (07/2008), materiál DUFLEX je ojedinělý i tím, že z něho nedochází k uvolňování karcinogenních látek které mohou pronikat do těla přes pokožku nohou.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *