Jak zabíjet zvířata

GAZA – Splašená kráva zabila Palestince, který se ji pokoušel usmrtit během muslimského svátku íd al-Adha (svátku obětí). Informovaly o tom v sobotu zdravotníci v pásmu Gazy.

Muslimové na celém světě zabíjejí ovce, krávy a kozy během čtyřdenního svátku, který byl zahájen v pátek. Stávají se přitom různé nehody, protože lidé často kupují zvířata, aby je obětovali doma, aniž by se  spoléhali na profesionální řezníky.

La sombra de un salchichón / shadow of a sausage

Ilustrační foto

Alejandro Arango via Compfight

Jeden ze zdravotníků uvedl, že 150 lidí museli v pásmu Gazy hospitalizovat se zraněními, způsobenými nožem, nebo zvířaty, které se zpěčují svému osudu.

Chudé rodiny šetří celý rok, aby mohli na svátek zaplatit za část ovce nebo krávy. Mnozí také solidárně rozdávají maso ještě chudším rodinám.

Samotné ukončení života zvířete je poněkud odlišný od způsobu, jaký se používá u nás.

Islámská halal porážka, známá také pod názvem zabíha, má přesně daný způsob provedení.

Nejprve se hlava zvířete nasměřuje k Mekce. Následně se provolá Aláhovo jméno a pak dojde k proříznutí zvířecího hrdla až k páteři. Zvíře je poté drženo způsobem, aby krev z těla dobře odtékala, zatímco zvíře pomalu umírá.

 

V našich končinách je před smrtí zvířete vyžadováno omráčení. V případě muslimů však omráčení nepřipadá v úvahu. Maso ze zvířete, které bylo před smrtí omráčeno, je bráno jako nepoživatelná mršina. Islámská víra takové maso zakazuje požívat.

V našich končinách smrt zvířat upravuje zákon. Zvíře před usmrcením nesmí trpět. Porážky se  provádějí v masokombinátech a k uživatelům se dostávají jako konečné produkty.

To je ale také hlavní problém k řešení dilematu, zda jíst maso a podílet se na smrti a chovu zvířat pro jejich maso. Pokud si jsme schopni svou kořist chytit, zabít a zkonzumovat, velké morální pochybení v takovém postupu asi nelze hledat.

V přírodě to tak ostatně funguje od počátku věků. Problém nastává, když maso konzumujeme, avšak sami bychom zvíře zabít nedokázali. V takovém případě může být naše jednání nepřirozené.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *