Čínská dělnická vzpoura

Čínský závod Foxconn, zabývající se převážně výrobou komponentů pro počítačové výrobce, byl nucen dočasně přerušit výrobu. Podle oficiálních zdrojů prý hádka několika zaměstnanců přerostla v mnohatisícové ničení a plenění. O tom co se v severočínské provincii Šan-si na Tchaj-wanu vlastně dělo, si uděláte obrázek z přiložené fotogalerie. Stovky osob bylo zatčeno, desítky zraněno a podle místních neověřených informací, došlo i k úmrtí. To však oficiální zdroje vyvracejí.

Jisté je, že lidé plenili obchody, zapalovaly automobily a útočili na přivolané policisty. Těm se nakonec podařilo dvoutisícový dav zpacifikovat.

Podle místních zdrojů bylo mnoho osob zatčeno a byly jim odebrány mobilní telefony, aby mohli být nahrávky  incidentů smazány.

Boj dělníků trval bezmála čtyři hodiny. V tomto střetu se snažilo více než 5000 policistů zkrotit dav lidí, čítající 2000 osob.

K takovým incidentům zde docházelo již dříve, ale nikdy v takovém rozsahu. Agrese, která zaplavila město je zřejmým důsledkem pnutí mezi bezpečnostními složkami Foxcommu a dělníky. Samotní představitelé Foxconnu v jednom z prohlášení uvedli, že mělo jít o spor dělníku, ze dvou různých montážních linek.

Foxconn zaměstnává ve svých továrnách téměř jeden milion zaměstnanců. Podmínky nejsou nejlepší, ovšem pouze v případě, že je budeme srovnávat s podmínkami dělníků, pracujících v továrnách na západě. Samotní Číňané jsou za možnost pracovat v těchto levných výrobnách šťastní, byť jejich platy nedosahují ani 4000,- Kč měsíčně. Ceny potravin jsou navíc v Číně srovnatelné, nebo jen mírně nižší, než je tomu u nás.

[nggallery id=4]

V posledních událostech, které se odehráli na Tchaj-wanu, se zřejmě odráží frustrace dělníků, kteří musí za malou mzdu pracovat ve špatných podmínkách, kteří však zároveň nemohou nikam zpět, neboť vesměs touží po konzumním životě západního světa.

[adsenseyu5]

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *