Budeme pít alkohol, kouřit a mít sex.

Ačkoliv se zdá, že tažení proti kuřákům je celosvětově vítězné, ne vše, co nám kouření může dát, je možné zavrhnout. Jako první co mne napadá, je společenská komunikace. Nabídka cigarety je hlavně ve filmech dvaceti a více letých velmi častým vstřícným gestem. To byly však jiné časy. Kouřilo se všude a ledasco. Sám se pamatuji, že můj otec bez jakéhokoliv uzardění kouřil v malém bytě, kde jsme byli nuceni jeho vášeň sdílet.

V nemocnicích, divadlech a hospodách, všude se mohlo beztrestně kouřit a člověk si nepřipadal jako vyvrhel. Evoluce je však nezastavitelná a dnes je kuřák pod klatbou. Je jako obyvatel ostrova, který se potápí. Buď se svého zlozvyku vzdá nebo bude nucen vést nedůstojný život. Doma již takový obyčejný kuřák cigaretu nevyndává, chodí na balkón či lodžii, ovšem pouze za předpokladu, že nebydlí pod milovníkem čerstvého vzduchu, který si nepřeje, aby mu otevřeným oknem do bytu vzlínal náš cigaretový dým.

Skrýváme se tedy na prostranstvích, kde kouř neškodně vzlíná k obloze, jako kdysi v počátcích kuřáckého návyku.
Faktem je, že vědci zjistili, že pokud budeme i nadále holdovat své kuřácké aktivitě, je velká pravděpodobnost, že se tím ochudíme o několik dní, měsíců či let spokojené důchodové existence, přičemž je vysoká pravděpodobnost, že zařízneme krvavý šrám do našeho zemdlévajícího povinného zdravotního pojištění.

Tým neurologů z University of South Florida College of Medicine nedávno přišel se zjištěním, že nikotin je zabijákem chorob jako je Parkinson nebo Alzheimerova choroba.  Ale zajímá to dnes někoho?
Ve skutečnosti byl zahájen frontální útok i na neškodné a zdraví prospěšné  elektronické cigarety. V článku E-cigarety: Sen o zdravém kouření se rozplývá nám autor zavaluje kameny poslední ústupovou cestu, jak si zachovat tvář a nepodlehnout antikuřácké kampani. Ano, zřejmě budou zakázány dokonce i elektronické cigarety, byť vypouštějí pouze neškodnou páru.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň k tomu řekl:

„Elektronická cigareta může u okolí vyvolávat touhu po nikotinu a její používání může mít negativní dopad na budoucí návyky například u dětí.“

Koukám na filmy ze šedesátých let a kuřáky, kteří ještě nevědí, jak jejich následovníci budou doslova lovnou zvěří. Obávám se, že to nebude dlouho trvat a pomocí nejnovějších počítačových animací se filmová studia pustí do retušování cigaret a dýmek v natočených filmech. Ostatně dnes abyste kuřáka ve filmu pohledali. Nanejvýš jako umírající trosku, která několikrát pedofilně znásilnila dívčí soubor ještě před tím, než se k němu dostal dirigent.

Může – li člověk jezdit autem a zmírat na silnicích jako jepice, může – li si lámat nohy v lyžařských areálech či na bojištích za obranné pakty pokládat svůj život, měl by mít právo položit svůj život i za trochu toho nikotinu.

 

Čeho všeho bychom se tedy nakonec měli vzdát? Nekouřit, nepožívat alkoholické nápoje a pokud možno nepraktikovat sex. Dokážeme to? Dokážeme to déle než patnáct minut? Pokud ne, nezbývá než koupit tričko I gave up a vyrazit hřešit.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *