Auta bez řidičů budou rozvážet zboží

Jaká je to lákavá představa. Objednáte si v internetovém obchodě zboží a ještě ten den vám je přiveze domů automobil bez řidiče. Je jedno jestli objednáváte v neděli, ve svátek nebo v noci. Stroje svoje biorytmy nemají.

Za tímto nápadem stojí Google. Domnívá se, že robotické automobily bez řidiče, rozvážející zásilky kdykoliv, by mohli vytlačit tradiční spediční společnosti.

Jak to bude fungovat? V depu prodejce se naloží do vozu objednané zboží, zásilky se označí o zbytek se již postará automat. Po té nejoptimální trase rozveze krabice se zbožím nedočkavým kupujícím, kteří si je převezmou.

Ilustrační obrázek

Pohyb zásilek bude hlídat RFID s pomocí čipů na elektronických etiketách. Automobil bude mít v každém okamžiku přehled o zásilkách v úložném prostoru a v informačním systému zapíše informace o jejich pohybu.

Google má ve svém portfoliu všechny potřebné technologie a zkombinováním všech dosavadních služeb by mohl dosáhnout i zvýšení tržeb z reklamy.

Technologie firmy totiž provázejí vlastně celý nákup, od objednávky až po doručení. To konkurence zatím nedokáže.

Jednodenní dodávky zajišťují velcí prodejci, jakými je Walmart, Amazon či eBay, služby rychlého doručení nabízí i samotná pošta. Google by však svými technologiemi mohl rychlé doručení zboží, nabídnout i malým obchodníkům.

Nastane malá revoluce?

Google nyní tento systém testuje v živém provozu, přímo v San Franciscu. Uzavřený systém využívají zaměstnanci firmy, jejich rodiny a přátelé. Zatím se zdá, že vše funguje tak, jak má.

Firma má se svými automobily šanci uskutečnit malou revoluci v doručování. Návíc s pomocí elektromobilů, které by zbytečně nezatěžovaly životního prostředí.

Write a Comment

view all comments

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *